Do czego służy ta apka?
SatFinder jest narzędziem wspomagającym ustawienie anteny satelitarnej – na podstawie podanej lokalizacji ustala kąty azymutu i elewacji niezbędne do poprawnego ustawienia anteny. Kierunek, w którym należy zwrócić antenę może być prezentowany graficznie na tarczy kompasu, jako linia na mapie oraz może być naniesiony na obraz z kamery.

Jakie są wymagania apki?
W zasadzie wystarczyć powinien każdy dostępny aktualnie iPhone (czyli od iphone 6s wzwyż). Standardowo do ustalenia lokalizacji używany jest GPS nie mniej możliwe jest także ręczne wprowadzenie adresu.

Jak używa się tą apkę?
Aby poprawnie używać apkę po jej włączeniu należy wybrać lokalizację montażu anteny (z GPS lub manualnie), następnie należy wybrać odpowiednią satelitę lub pakiet telewizyjny. Po jego wyborze apka automatycznie wyliczy wszystkie kąty.

O czym należy pamiętać używając kompasu w telefonie?
Aby kompas w telefonie poprawnie pokazywał kierunek należy go kalibrować – najlepiej przed każdym użyciem. Ja robię to zazwyczaj tak: https://www.youtube.com/watch?v=sP3d00Hr14o . Należy pamiętać także o tym, że w obecności silnego pola magnetycznego wyniki z kompasu mogą być przekłamane. W takim wypadku jeśli kalibracja kompasu nie pomaga – poprawny kierunek montażu anteny można sprawdzić na mapie.

Do czego służą mapy w apce?
Na mapie można podejrzeć poprawny kierunek montażu anteny – niezależnie od tego czy się używa trybu lokalizacji z GPS czy też ręcznie wpisuje się adres. Na mapie markerem zaznaczono lokalizację anteny. Można ją zmienić dłużej przytrzymując nowe miejsce instalacji anteny. Kreską zaznaczono kierunek w jakim antena powinna „widzieć sygnał”, czyli jest to kierunek, w który powinna być skierowana antena. Czasami warto sprawdzić czy ta kreska nie przecina się z jakimiś charakterystycznymi obiektami w okolicy. Wtedy wiadomo mniej więcej na który obiekt należy skierować antenę.

Do czego służy tryb AR?
W trybie AR na obraz z kamery nakładane są dane z czujników telefonu. Daje to możliwość podejrzenia gdzie na niebie powinna znajdować się szukana satelita. Jeśli w miejscu satelity widok na niebo jest czyste – to powinno nie być problemu z odbiorem sygnału. Jeśli zaś w jej miejscu jest np. drzewo, czy inna przeszkoda terenowa, to należy się zastanowić czy być może nie należałoby pomyśleć o umiejscowieniu anteny w innym miejscu.

Czy da się wygodniej zmienić lokalizację niż przez ustawienia?
Tak. Wystarczy dłużej przycisnąć napis „twoja lokalizacja” na głównym ekranie. W podobny sposób można zmienić szukaną satelitę.

Wkurzają mnie reklamy – co zrobić?
W ustawieniach jest możliwość odpłatnego usunięcia reklam.

Czy istnieje jakiś szybszy sposób by zmienić lokalizację czy satelitę?
Oprócz zmiany tych parametrów poprzez ustawienia można także spróbować na głównym ekranie dotknąć paluchem na nazwie satelity lub napisie „moja lokalizacja”. Powinno się pojawić stosowne okno do zmiany parametrów.

Mam inne pytanie – co zrobić?
Możesz wysłać mi e-mail na satfinder@mge.net.pl z opisem problemu – postaram się odpowiedzieć jak najszybciej.

Jak stworzyć własną listę satelitów?
Należy stworzyć plik w formacie *.csv. W każdej linii powinien znajdować się wpis w formacie nazwa_pozycji;pozycja_orbitalna , np.
Astra; 19.2
HotBird;13.0
Directv;-101.0